wtorek, 10 maja 2016

Planetenweg Uetliberg-Felsenegg - spacer po ścieżce planet!

Słoneczne, sobotnie popołudnie to idealny moment na dłuższy spacer. Od dawna planowałam wybrać się planetarną ścieżką z Uetliberg na Felsenegg, który góruje nad miasteczkiem, w którym mieszkam. Trasa została zaprojektowana przez Arnolda von Rotz i znajduje się pod patronatem Towarzystwa Astronomicznego URANIA z Zurychu. Została oficjalnie otwarta 26. kwietnia 1979 roku.

Co ciekawe, odległości miedzy planetami, oraz same planety zostały odtworzone w wielkości dokładnie 1:1 miliarda, umożliwiając porównanie rozmiarów i odległości w Układzie Słonecznym. 

Prócz Merkurego, Wenus, Ziemi, Marsa, Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna odtworzono także Plutona oraz planetę karłowatą Ceres, która krąży wewnątrz pasa planetoid miedzy orbitami Marsa i Jowisza. Pluton ma aż trzy stacje, wynika to z jego bardzo eliptycznej orbity w Układzie Słonecznym. Cała trasa zaczyna się oczywiście od słońca :-) Dodatkowo każda planeta posiada panel z informacjami takimi jak średnica równikowa, prędkość obrotowa itd.

Tym razem nie przeszliśmy całej trasy, bo zaczęliśmy naszą wędrówkę na szczycie Uetliberg, po czym udaliśmy się na Felsenegg i stamtąd pieszo na dół, do Adliswil. Całość zajęła nam około 2 godzin, ale jeśli nie macie ochoty schodzić z górki to możecie wybrać kolejkę linową, która zawiezie Was w 5 minut z Felsenegg do Adliswil, skąd w 15 minut dostaniecie się do centrum Zurychu :)

Zapraszam do obejrzenia zdjęć, na których zobaczycie jakich widoków możecie spodziewać się po drodze :)

Zachęcam również do zajrzenia na bloga Ani - Szwajcaria moimi oczami - na którym znajdziecie mnóstwo zdjęć z Uetliberg, ponieważ też ostatnio odwiedziła to miejsce :) 

OBEJRZYJ KONIECZNIE! :-)

Przeczytaj również: