piątek, 24 lutego 2017

Porrentruy - piękny zamek i miasto

Jak wiecie lub nie, mieszkam w Szwajcarii już szósty rok. Zwiedziłam sporo miejsc, ale nigdy nie byłam jeszcze w kantonie Jura. Kolega pożyczył nam auto na jeden dzień dlatego wpadliśmy na pomysł pojechania właśnie tam. I nie żałuję! Miasto dzików zrobiło na mnie bardzo pozytywne wrażenie. Tylko zastanawiam się czy to klimat tego miejsca, czy to że wszędzie indziej były mgły i deszcz, a w Porrentruy świeciło słońce.

Widok z dziedzińca zamku
Fot. Agnieszka M. Piecuch
Miasto dzików? Być może tylko ja je tak nazywam, bo herb miasta i wszechobecne pomniki tych zwierząt kompletnie mnie zauroczyły. 

Jeden z wielu pomników dzika, który spotkacie w okolicy starego miasta
Fot. Paweł
Porrentruy to niewielkie miasto, bo liczące niecałe 7000 mieszkańców i mające 14km/kw powierzchni. Znajduje się w kantonie Jura, co już ustaliliśmy, ale zapomniałam dodać, że obowiązującym językiem jest tutaj francuski. Nie będę opisywać Wam całej historii tego miasta, ale musicie wiedzieć, że jest bardzo ważnym punktem na mapie całego kantonu Jura. Mieszczą się w nim np. sądy kantonalne.

Budynki nad rzeką Allaine
Fot. Agnieszka M. Piecuch
Fot. Paweł

Fot. Agnieszka M. Piecuch
Nad miastem góruje zamek Porrentruy, który jest wpisany do rejestru szwajcarskich zabytków kultury o znaczeniu narodowym i regionalnym (The Swiss Inventory of Cultural Property of National and Regional Significance). Zamek budowano od XIII do XVIII wieku, a najstarszą jego częścią jest Wieża Refous. Od końca XIII wieku zamek należał do Biskupstwa Bazylei, a w latach 1527 - 1792 był domem dla książąt-biskupów Bazylei, którzy zostali wygnani z Bazylei podczas Reformacji Szwajcarskiej. 

Wieża zamku Porrentruy
Fot. Agnieszka M. Piecuch
Wejście na dziedziniec zamku
Fot. Agnieszka M. Piecuch
Dziedziniec zamku
Fot. Agnieszka M. Piecuch

Fot. Agnieszka M. Piecuch
Fot. Agnieszka M. Piecuch
Zarówno miasto, jak i zamek zrobiły na mnie spore wrażenie. Bardzo pozytywne i spokojne miejsce, w którym nie spotka się wielu turystów. Przynajmniej w słoneczną, lutową sobotę. Dlatego jeśli chcecie przyjemnie spędzić dzień to śmiało wybierzcie się w te strony.

Fot. Paweł
Zainteresowanych zapraszam do obejrzenia filmu, w którym zobaczycie sporo ujęć z Porrentruy :)
OBEJRZYJ KONIECZNIE! :-)

Przeczytaj również: