poniedziałek, 7 grudnia 2015

PONIEDZIAŁKI ZE SZTUKĄ #3 - Alexandre Cingria

Kolejny poniedziałek i kolejny szwajcarski artysta. Tym razem wybrałam Alexandre Cingria i zrobiłam to nie bez powodu :-) Wybrałam go, ponieważ był synem Alberta Cingrii, który to był współwłaścicielem mocno związanej z Polską i bliskiej naszym sercom firmy Patek & Philippe. 

www.mesvitrauxfavoris.fr
Cingria urodził się w 1879 roku i był szwajcarskim pisarzem, publicystą, redaktorem, malarzem, tworzył mozaiki oraz witraże i jest uważany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli szwajcarskiej sztuki sakralnej XX wieku. Od dzieciństwa był uzdolniony artystycznie, gdy dorósł rozpoczął studia w Genewie, wybierając literaturę i sztuki piękne. Lubił podróżować, więc robił to często. Zwiedził sporo krajów europejskich, takich jak Włochy, Niemcy czy Francja, chętnie podróżował również do rodzinnego miasta swojego ojca - Konstantynopola (obecnie Stambuł). 

Hagia Sophia w Stambule, zdjęcie z mojego prywatnego zbioru
Pierwsza wystawa Cingrii odbyła się w Genewie, w 1902 roku, a już w roku 1903 artysta zdobył pierwszą nagrodę w konkursie dotyczącym witraży do kościoła Św. Franciszka w Lozannie. W roku 1904 poszedł o krok dalej - wraz ze swoim bratem Ch-A. Cingrią oraz kilkoma przyjaciółmi założył artystyczne czasopismo o nazwie "La Voile Latine", które wydawali aż do 1910 roku. W roku 1911 Cingria został redaktorem naczelnym "Idees de Demain", po czym kilka lat później zrezygnował na rzecz własnego periodyku o tytule "Cahiers Vaudois".

Był bardzo zaangażowany w tworzenie sztuki sakralnej, dlatego też w 1919 roku założył grupę artystyczną "Le groupe de Saint-Luc et Saint-Maurice", co potwierdza to, że był zagorzałym katolikiem, mocno związanym z Bogiem i kościołem. Jego dzieła możecie zobaczyć między innymi w kościele Świętego Krzyża (m) w Genewie, w auli Uniwersytetu Genewskiego czy w kościele Świętego Franciszka w Lozannie.

www.notrehistoire.ch
Cingria był wszechstronnie uzdolniony i lubił pracować nad nowymi rzeczami. Dlatego też w 1936 roku wraz z J. Baeryswilem założył grupę teatralną o nazwie Les Compagnons de Romandie, dla której tworzył kostiumy oraz dekoracje. Zmarł w 1945 roku w Lozannie zostawiając po sobie wiele śladów we francuskojęzycznej części Szwajcarii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

OBEJRZYJ KONIECZNIE! :-)

Przeczytaj również: